Home Genel Java Programlamaya Başlangıç
formats

Java Programlamaya Başlangıç

Tarih 20 Ağustos 2012 yazar içinde Genel, Java, Yazılım


Herkese Merhabalar

Bugün Java Programlamaya giriş yapacağız ama ilk önce nasıl ki C# yada VB kullanırken Visual Studio ortamında çalışıyoruz. Java da ise programcıların en çok tercih ettiği şahsen benimde tercih ettiğim Eclipse adlı program ortamında Java Programlama yapacağız.

İlk önce Java Programlama yapmak için JDK(Java Developer Kit) indirmek gerekiyor.

http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

sitesinden JDK’yı  indirin.

 

 

Java Platform (JDK) 7u6 seçeneğini seçtikten sonra bilgisayarınızın uygun olanı bulup indirin.

İndirdikten sonra Programı Çalıştırın

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Install Butonuna basarak programı yüklemeye başlayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JDK(Java Developer Kit) başarıyla yüklenmiştir. Eğer tam tersini bir sonuç alıyorsanız yükleme işlemini kapatıp bilgisayarınız yeniden başlatın.

 

Şimdi kısaca JDK dan bahsedelim.

JDK, Java dilinde yazdığınız kodların derleyip çalıştırmanıza yarayan kütüphaneleri içeren bir program paketidir.

Evet asıl konuya geldik Java da kodlama yapacağımız Eclipse programını indirip kurmaya geldik. C# yada VB kullanmayı bilen kişiler genellikle ya Windows Form ekranında çalışırlar yada Console ekranında çalışırlar.

İşte Java bu Console ekranın benzeri Eclipse sayesinde kullanılabiliyor. Java C#,VB gibi Visual Studio gibi bir programda birleşik değil form uygulamaları için farklı bir program kullanacağız ismi Neatbeans ama daha sıra ona gelmedi.

Çünkü daha yeni Java ya başlayanlar için temeli normal ekranda yani sadece kodların bulunduğu yerle atacağız. Direk Form uygulaması yapmayacağız tabi bu anlattığım Eclipse ve Neatbeans ileri derslerimizde olacak. Daha sadece kurulum ve bilgilendirme aşamasındayız. Emeklemeden yürümek olmaz değil mi? :D

http://www.eclipse.org/downloads/ Eclipse programını indirmek için

 

 

İndirme sitesinde resimde belirtmiş olduğum programı indireceksiniz. Zaten Eclipse Classic linkine tıkladığınız zaman size uygun olan işletim sistemi versiyonu sorar ve sizde ona göre indirirsiniz.

Kurulumu çok basittir resimli anlatmaya gerek olmadığını düşünüyorum. (Tamam belki JDK kurulumuda kolay olabilir ama bazen kişiler zorluklar yaşayabiliyor.) Eclipse sadece .exe dosyasını çalıştırıp çıkartma yerini belirleyip kurtuyorsunuz ve klasörün içinden çalıştırıyorsunuz.

Kurlum aşaması bu kadardır. Kafanızda herhangi bir sorun olursa hiç çekinmeden yorum bölümüne sorularınızı sorabilirsiniz. Bugünlük Java dersimiz bu kadar zaten çok  bilgilendirme olmadı ama en azından Javanın nasıl çalıştığını öğrenmiş olduk.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
No Comments  comments 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


dört + 7 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">